Качественият сън е изключително важен за здравето на човек, като осигурява регенериране на организма, включително метаболизма и имунитета.
По време на сън се освобождава и хормон на растежа.
Обикновената дължина на сън е между 6 и 8 часа на денонощие.
Липсата на сън може да причини проблеми с концентрацията, цялостната мисловна дейност и тн.
Сън
Сънят е естествено състояние, при което се наблюдават промени в мозъчната дейност, сензитивността и мускулната система.
Сънят е комбинация от редуващи се REM и не-REM сън. REM е съкращение от английски и означава “бързо движение на очите”.
Физическа специфика
Сънят помага за възстановяването на имунната, нервната, скелетната и мускулната системи.
Тази почивка спомага за добро настроение, паметта, конгитивни функции, ендокринната и имунната система.
Циркадният ритъм кара организмът да изпитва нужда от сън през нощта.
Можете да научите повече за функцията на мелатонина, ролята му в биологичния часовник и съня: https://zdravalnik.bg/mleatonin/
Мозъкът и съня
По време на сън мозъкът използва по-малко енергия. Това е важно, тъй като той консумира голяма част от енергията в организма. Освен това възстановява запаса си от хормони, а и в тялото се отделят хормони.
По време на сън човек има по-висока поносимост към дразнители, но силни звукове и други наситени усещания пак биха го събудили.
Не-REM и REM сън
Общо казано сънят се дели на не-REM и REM сън.
Не-REM сънят се случва първоначално при заспиване. По време на това състояние мозъкът произвежда бавни тета вълни и консумира по-малко енергия. Температурата на тялото пада и пулсът се забавя.
По време на REM съня мозъкът произвежда бързи десинхронизирани вълни и очите се движат бързо. По време на тази фаза се сънува.
Цикълът на редуване между REM и нe-REM сън е около 90 минути. REM епизодите се увеличават преди събуждана. Затова сънища от сутринта се помнят най-често.
Събуждане
Събуждането може да обозначава както край на съня, така и временно събуждане вечер. Причинители за събуждане са промените в нивата на хормони и отпочиването на организма.
При пробуждане се увеличават активността на електричество в мозъка.
По време на нощния сън човек прекарва малко време буден- най-вече след REM.
Време за сън
Сънят се контролира чрез циркадния ритъм (process C), хомеостазата между сън и будност (process S) и в някаква степен от волята на човек.
Циркаден ритъм
Един от процесите, които предизвикват сънливост в организма, е познатият на английски Process C. Този процес се регулира от стимулирането на очните нерви със светлина, като с намаляването на светлина се променя баланса на мелатонин и настъпва нуждата от сън. Можете да научите повече за този процес: https://zdravalnik.bg/mleatonin/
Тези естествени фактори от околната стена помагат за регулирането на циркадния ритъм (биологичния часовник).
Телефоните и други екрани преди лягане нарушават този ритъм.
Process S
Process S е процес, при който нуждата от сън настъпва от дължината на времето, през което човек е буден. При изхабяване на гликоген и акумулиране на аденозин в предната част на мозъка се предизвиква process S. Предната част на мозъка е особено сензитивна към хомеостазата на съня. Хормонът аденозин инхибира телесните процеси, свъразни с будността и съответно предизвиква сънливост.
Кафето и кофеинът пречат на този хормон.
Липсата на сън води до проблеми с дейността на мозъка и настроението. настроението.
Дрямка
Някои проучвания показват, че дрямката следобед може да понижи значително риска от сърдечно-съдови заболявания. Счита се, че по време на сън се намалява стреса върху сърцето, което води до съответния позитивен ефект.
Това е особено полезно при хора в напреднала възраст.
Генетика
Някои хора имат генетично предразположение към това да си лягат по-късно, а други към това да се наспиват от по-къс сън. Част от генните, които влияят на съня са ABCC9, DEC2, допаминов рецептор D2 и др.
Качеството на съня
Обективните параметри за оценка на съня са лесното заспиване, буденето нощем, преминаването от една фаза на съня в друга.
Субективните параметри са чувството за отпочиналост, което човек усеща след сън. Хората, които имат проблеми със съня са по-критични в оценката си.
За да бъде максимално полезен сънят, трябва да бъдат изпълнени process C и process S в правилната част на денонощието. Препоръчително е налагането на рутина.
Болести, свързани със съня
Човек може да страда както от проблеми с циклите на съня, така и от нетипични поведение по време на сън. Някои проблеми със съня са безсъние, хиперсомния, нарколепсия, сънна апнея и тн.
Лишаването от сън може да причини проблеми с вниманието, тревожност, проблеми с паметта и настроението, сърдечно-съдови заболявания и тн.
Проблемите в съня са все по-чести със съвременния начин на живот и привързаността към технологията, тъй като синята светлина пречи на биологичния часовник.
Интересни факти за съня
Непознатите хора в съня на човек са истински хора, които човек е срещал през живота си.
До 5 минути след събуждане забравяме около 50 на сто от съня си, а след 10 минути – 90%.
Качественият сън се асоциира с по-добри нива на подкожни мазнини.
Сънят с бързи очни движения (REM) повишава креативността.
Жените имат нужда от повече сън.
Сомнифобията е страх от сън.
На 14-ти март се отбелязва Световният ден на съня.
Заключение
Сънят е изключително важен процес за голяма част от животинското царсто, като голяма част от неговите специфики тепърва бива да бъдат изучени и обяснени.
Сънят спомага за регенерирането на имунната, нервната, скелетната и мускулната системи.
Два от процесите, които контролират нуждата от сън и сънливостта са регулирането на хормони чрез сигнали от оконлната среда (настройването на циркадния ритъм) и дължината на прекараното време буден.
По време на сън се редуват не-REM и REM сън. Двете фази на сън са много различните, като при не-REM тялото има намалена температура, мозъкът е с понижена активност и излъчва бавни вълни. По време на другата фаза, тялото е почти в състояние на парализа, но мозъкът излъчва бързи вълни и очите се движат бързо. По време на нормален сън тези фази се редуват няколко пъти с променливи дължини.
При събуждане се променят нивата на хормони в организма, като в мозъка се образуват засилени електрически импулси.
Качественият сън зависи от доброто количество сън, съобразен с циркадния ритъм; създаването на рутина; липсата на будене вечер или бързото заспиване след такова.
Сегашният начин на живот е съпроводен със зачестели проблеми със съня като безсъние, нощно будене и тн.
Лошият сън може да е предпоставка към редица заболявания като проблеми с вниманието, мозъчната дейност, паметта и тн.
Харесайте страницата Здравалник във Facebook, за да получвате информация и нови статии от нас 👍
Наспивате ли се? Можете да отговорите в секцията за коментари 👇